Kdybychom požádali naše babičky nebo prababičky o přikrývky, asi by úplně dobře nerozuměly, co po nich vlastně chceme. Ony se vždycky přikrývaly peřinami a – ruku na srdce – většina z nás dodnes mluví o nočním příslušenství postelí jako o polštářích a peřinách, i když v nich dávno není žádné peří.
Ne že by peří úplně zmizelo ze světa, potažmo z trhu, ale většina lidí si vybírá z daleko širší modernější nabídky. Svět “peřin”, přikrývek a dek je opravdu pestrý a rozmanitý. A každý pro sebe může najít tu pravou.
Není výplň jako výplň, když mluvíme o ceně
V péřových a prachových peřinách se spalo po staletí, a to dokazuje, že nejsou vůbec špatné. Avšak ve 20. století (takzvané době plastové) se zkoušelo vyrobit synteticky kde co. A v případě přikrývek se ukázalo, že si s péřovými vůbec nezadají a navíc mají řadu dalších dobrých vlastností. Dnes jsou syntetická vlákna asi nejčastějším výplňovým materiálem.
A protože o peníze jde až v první řadě, zřejmě to bude proto, že se velmi snadno vyrábějí a tím pádem jsou výrazně levnější než všechny přírodní materiály. Ovčí vlna, bavlna nebo kašmír jsou ukazatelem luxusu. Bývají ještě dražší než peří, při čemž se podobně obtížně čistí a někdy ani dobře vyčistit nejdou. Takové drahé spaní je dechberoucí, když je nové, ale člověk se v něm bojí zpotit, protože ví, že následky budou katastrofální. Oproti tomu umělé vlákno je cenově dostupný přítel do nepohody běžného pracujícího člověka.
Tři zázraky, co dokáže vlákno
Syntetická vlákna mají tu výhodu, že si je můžete navrhnout a vyrobit podle vlastností, kterých byste chtěli dosáhnout. To je samozřejmě možné pouze v rámci znalostí, které mají chemici v současnosti k dispozici. Nikdy dříve to v minulosti nešlo. Tímto způsobem lze modelovat jednotlivé požadované vlastnosti.
- Například snadnou péči. I ty nejjednodušší syntetické přikrývky jsou plně pratelné. S malým úsilím navíc je lze dokonce připravit na vyvaření, což je v některých případech velkou výhodou (alergie na prach, roztoče či jiné mikroorganismy, potřeba zvýšené hygienické péče atd.).
- Dalším příkladem je váha. Syntetické přikrývky díky vlastnostem materiálu mohou být ještě lehčí než tradiční přikrývky péřové a zároveň poskytují stejné teplo.
- Syntetické duté vlákno samo o sobě je hypoalergenní; na rozdíl od živočišných nebo rostlinných výplní není pro nikoho nežádoucí či dokonce škodlivé.
V létě chladno, v zimě teplo?
Existují dokonce i přikrývky, jejichž výplň z vláken je navržena tak, aby v létě chladila a v zimě zahřívala. Na vylepšení této podivuhodné vlastnosti se v současnosti stále pracuje. A to s velmi dobrými výsledky. Na druhou stranu, pocit tepla a chladu je do jisté míry subjektivní a například žena v přechodu nemůže doufat, že ji příkrývka zbaví nočních návalů horka.
Na co dbát, když nakupujeme
Ať už jsme vyznavačí přírodních či syntetických materiálů, nákup nových přikrývek je důležitá investice. Abychom šli najisto a nenechali se zmást nějakým laciným reklamním trikem, je třeba si předem ujasnit, co od obdélníku, pod nímž budeme trávit třetinu každého dne, očekáváme.
V úvahu se musí vzít:
- výplň (např. bavlna, peří a prachové peří, vlákna atd.)
- prošívání (např. kazeta, diamantová přikrývka atd.)
- velikost (např. 135×200, 155×200, 155×220 cm atd.)
- zadržování tepla (např.. letní přikrývky, celosezónní přikrývky, zimní přikrývky)
- počet vrstev výplňového materiálu (např. mono, duo nebo čtyřsezónní přikrývky)
Pokud kladete na první místo v seznamu cenu, jděte určitě do vlákna. Komfort ložnice a kvalita spánku tím neutrpí a peněženka bude spokojená.
Jak rychle a podle čeho poznáte, jakou má přikrývka výplň?