Založení s.r.o. je velice důležité rozhodnutí, protože založit si společnost s ručením omezeným, může kvůli své zdlouhavosti a administrativní náročnosti, leckoho odradit. Základní informace o založení s.r.o. ZDE.
Proč si tedy vlastně zakládat s.r.o. a nezůstat u běžné osoby samostatně výdělečně činé? Kdy se to opravdu vyplatí a jaké další výhody to má?
Rizika a obraty
Založení společnosti s.r.o. je vhodné zvažovat, jestliže předpokládáte, že budete mít v podnikání vyšší obraty, ale také výrazná rizika. Jak je totiž zřejmé již z názvu této obchodní společnosti, ručíte jen omezeně, ne veškerým svým majetkem. Omezené ručení je limitováno výší vašeho vkladu do společnosti. V současné formě tvoří minimální kapitál však jen jednu korunu, tudíž nastává otázka, kolik je vlastně optimální základní kapitál a tudíž i vklad jednotlivých společníků. Se změnou zákona však přibyly další povinnosti, které řízení společností s ručením omezeným trochu komplikují a je vhodné si v tomto směru nechat poradit.
Růst společnosti
S.r.o. je vhodné rovněž založit, jestliže předpokládáte budoucí růst společnosti nebo přidružování dalších subfirem s jiným zaměřením. V praxi to znamená, že ke své firmě nebo firmám můžete připojit další oblasti podnikání.
Budoucí prodej společnosti
Ačkoli si jen hrajete s myšlenkou, že byste chtěli někdy svoji firmu prodat, pak je pro vás jistě také s.r.o. výhodné. Protože můžete kdykoliv svůj podíl prodat a po pěti letech je dokonce prodej podílu osvobozen od daně.
Lepší image
Obchodní společnost, kde si můžete sami zvolit název se jistě lépe propaguje. Obchodní společnost také otevírá dveře k mnoha tendrům, kam jste se dříve jako fyzická osoba nikdy nedostali.
Sociální výhody
Ve vlastní firmě můžete být rovněž zaměstnancem a čerpat tak nemocenskou, mít řádný zápočet na důchod apod., a to vše výhodněji než jako fyzická osoba. Navíc zisky z obchodní společnosti nejsou zatíženy sociálním a zdravotním pojištění, ale jen srážkovou daní 19 % jako daň z příjmu právnických osob.
Řízení firmy a pravomoce
Trochu složitější je jistě řízení této obchodní společnosti. Jestliže jste společníkem společnosti, pak ručíte jen vašim vkladem, jiná situace nastává u jednatelů, kde došlo ke zpřísnění podmínek. Pro jednatele totiž platí povinnost péče hospodáře, které v současném pojetí zahrnuje i loajalitu vůči společnosti. Jednatel tak musí vždy jednat jen ve prospěch společnosti. Jednatel ručí za své prohřešky nebo pochybení v plné výši.
Jestliže si po přečtení předchozích řádků stále myslíte, že je s.r.o. pro vás naprosto ideální, pak se můžeme podívat na její vlastní založení.
Postup založení s.r.o.
Samotné založení společnosti s ručením omezeným je možné shrnout do pěti kroků:
- Uzavření společenské smlouvy formou notářského zápisu
- Složení základního jmění společnosti nebo jeho části
- Získání všech potřebných živnostenských oprávnění dle obchodní činnosti společnosti
- Zápis společnosti do obchodního rejstříku
- Registrace obchodní společnosti u příslušného finančního úřadu
Uzavření společenské smlouvy
Dnes musí být všechny společenské smlouvy u společností s ručením omezeným sepisovány formou notářského zápisu. Tato společenská smlouva na jejímž základě je založena společnost musí obsahovat dané náležitosti, kterými jsou:
- firma a sídlo společnosti
- určení společníků
- určení podnikatelské činnosti společnosti
- výši základního kapitálu a výši vkladů každého společníka, včetně lhůty a způsobu splácení základního vkladu
- jména a bydliště jednatelů společnosti a jakým způsobem budou za společnost jednat
- jména a bydliště dozorčí rady, jestliže se zřizuje
- určení správce vkladu
- jiné náležitosti dle obchodního zákoníku.
Složení základního jmění společnosti nebo jeho části
Složení základního jmění společnosti je upraveno společenskou smlouvou a nejčastěji jsou vkládány na nově vzniklý účet, který je založený na jméno správce vkladů.
Získání všech potřebných živnostenských oprávnění
Před vlastním návrhem k zápisu obchodní společnosti do obchodního rejstříku musí být doloženy všechna živnostenská oprávnění nebo koncese.
Živnostenský zákon ZDE.
Zápis společnosti do obchodního rejstříku
K zápisu společnosti do obchodního rejstříku musíte předložit příslušnému rejstříkovému soudu. Návrh musí být podepsaný všemi jednateli – nestačí ale jen vzít pero do ruky a podepsat se. Tyto podpisy musí být úředně ověřené. Všechny potřebné dokumenty k tomuto kroku jsou dostupné na webu.
Právě zápis společnosti do obchodního rejstříku je krokem, který trvá nejdéle, čekací lhůta je až půl roku. Důležité však je, že ačkoli se rejstříkovému soudu zdají nějaké údaje nekompletní, neztrácíte své původní pořadí a dostáváte se na řadu po doložení příslušných potřebných dokumentů.
Zápisem společnosti do obchodního rejstříku společnost vzniká a ode dne zápisu je nutné vést podvojné účetnictví.
Registrace obchodní společnosti u příslušného finančního úřadu
Nově vzniklá obchodní společnost se musí obratem registrovat u příslušného finančního úřadu.
Někdo to může udělat za vás
Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o poměrně časově náročnou proceduru, ale v současné době je již možné, aby veškerou administrativu vyřídila za vás specializovaná firma. Firmy s touto specializací jsou běžně rozšířené i do menších měst a je jich tolik, že si můžete zvolit na základě jejich konkrétní nabídky či dostupných recenzí.