Pokud máte úspory a řešíte tak jako většina zámožnějších lidí, jak se vypořádat s inflací, zvažte investice do firem. Tyto formy vkladů vám sice nepřinesou okamžitý výnos. Při vhodně zvoleném portfoliu by ale měly generovat vyšší úrok, než peníze uložené v bance. Všeobecný princip spočívá v tom, že vám společnost, která obdrží vaše finance na vlastní rozvoj, vyplácí odměnu. Jak při tom neprohloupit, najdete srozumitelně vysvětlené v článku.
Základní princip investice do firem
Uložit peníze do nějaké společnosti můžete vícero způsoby. Mezi ty nejpopulárnější patří nákupy akcií a dluhopisů.
Když si pořídíte akcie, stanete se podílníkem neboli akcionářem firmy. Její chod pak v závislosti na počtu akcií dokážete ovlivňovat nebo dokonce i řídit. Investiční giganti se takto stávají hlavními vlastníky s právem veta.
V případě, že vsadíte na firemní dluhopisy, začnete suplovat roli bankéře. Za finanční půjčku vám pak společnost v konkrétní dny odvádí stanovený úrok.
Investice do firem mohou být ošemetné. Podle čeho poznáte ty pravé?
Na internetu nabízí profesionální brokeři, čili burzovní makléři, své vlastní online kalkulátory a srovnávače, kde porovnávají stovky společností podle nejrůznějších kritérií. Obvykle se hodnotí finanční zdraví firem na základě jejich platební morálky a schopnosti generovat zisky.
Sleduje se také stabilita společností a výsledky managementů. Špatné vedení totiž dokáže vehnat jakýkoliv projekt do krachu. Jednotlivá skóre podniků se pak srovnávají mezi sebou navzájem a na základě těchto dat lze také modelovat prognózy, které vypovídají o dalším potenciálu firem a potažmo i celých odvětví.
Proč byste měli trvat na diverzifikaci portfolia během investic do firem
Za celkovou návratností globálních akciových trhů stojí ve skutečnosti jen pár stovek firem z nekonečných desetitisíců možností. Například v letech 1990 až 2020 to bylo pouhých 2,4 % společností. To znamená, že když investujete peníze jen do malého počtu firem, riskujete, že se vám vložený kapitál už nikdy nevrátí.
Má-li být vaše diverzifikace, čili investice do více firem, účinná, měli byste si nakoupit akcie či dluhopisy od minimálně 60 různých společností. Smiřte se přitom s faktem, že ani ostřílení burzovní makléři netrefí vždy stoprocentně do černého a právě proto své zdroje diverzifikují.
Dlouhodobé versus krátkodobé investice do firem
Podle výzkumů profesora Hendrika Bessembindera, který zkoumal návratnost desítek tisíc akciovek z celého světa, se mediánová akcie udrží na trhu maximálně 7,5 roku. Z toho vyplývá, že dlouhodobé investice na 20 a více let do firemních akcií vlastně nejsou možné.
Z ekonomických analýz je dále patrné, že se životní cyklus akciových firem neustále zkracuje. Nejspíš za tím stojí rozvoj moderních technologií. V 80. letech se průměrná životnost firmy pohybovala kolem 25 let, zatímco v roce 2016 se zkrátila na pouhých 18 let. Právě proto se mnohdy doporučuje nakupovat akcie globálních ETF, což jsou veřejně obchodované fondy. Jedna jejich akcie se totiž skládá ze stovek až tisíců různých akcií. Tím vám jako investorovi odpadá starost o diverzifikaci a stejně tak nemusíte řešit, jak odhadnout investičně výhodné a naopak špatné firmy. Navíc se akciovky v ETF pravidelně obměňují a tak je jejich portfolio zaručeně aktuální.
Závěrem tedy nezbývá než vypíchnout, že investice do firem vždy kalkulují s jistou dávkou rizika, které se dá minimalizovat diverzifikací. Výhodné také bývá uvažovat přitom jako vizionář. Pak můžete podpořit vhodné projekty, které mají v budoucnu šanci na úspěch. Určitě nešlápnete vedle, když se soustředíte na ekologické a energetické projekty.
Úspěšné investice do firem však nejsou snadné. Proto neváhejte využít služeb expertů. Ani miliardáři se neobejdou bez pomoci investičních odborníků a tak není důvod, abyste vplouvali do těchto nejistých byznysových vod sami. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru dluhopisů a ziskových akcí, kam vložíte své úspory.